Razvoj novih tehnologija doveo je do sve veće popularnosti učenja na daljinu. Ovaj trend su prepoznali ne samo vodeći univerziteti širom sveta nego i škole stranih jezika koje nude odlične online kurseve. Postoji mnogo prednosti ovakvog načina učenja a jedini preduslov je dobra internet konekcija.
- Sami birate mesto i vreme za učenje
Najveća prednost učenja na daljinu svakako je mogućnost da kurs pohađate iz udobnosti svog doma. Pokazalo se da je mnogim polaznicima lakše da nova znanja usvajaju u poznatom prostoru. Ne gube vreme na putovanje, ne plaćaju troškove puta, štampanja i kupovine nastavnih materijala. Takođe, ne moraju da se ograniče na predavače i škole stranih jezika (https://mbs.edu.rs/skola-stranih-jezika/) koje se nalaze u njihovoj blizini, nego mogu odabrati predavače iz bilo kog dela sveta. Za razliku od tradicionalnih predavanja, gde su termini nastave fiksni, odlika online učenja je fleksibilnost. Polaznici mogu da uče i slušaju predavanja u terminima koji im najviše odgovaraju. Na taj način, zaposleni imaju mogućnost da usklade poslovne obaveze i pohađanje kursa stranog jezika.
- Polaznici određuju način i tempo učenja
Osim što mogu da sami biraju vreme za učenje, polaznici mogu i da više puta odslušaju snimljena predavanja ili da, po potrebi, preskoče neke delove. Lekcije uče na način koji njima odgovara a znanja usvajaju sopstvenim tempom. Takođe, predavači imaju mogućnost da pripreme različite sadržaje a na polaznicima je da odaberu one koji njima najviše odgovaraju.
Poznato je da su jezičke veštine koje se razvijaju tokom učenja stranog jezika čitanje, pisanje, govor i slušanje. Čitanje i pisanje spadaju u receptivne veštine, dok su govor i pisanje produktivne veštine. To znači da prilikom učenja jezika nije dovoljno samo usvajati znanje, nego i aktivno koristiti jezik u komunikaciji. Zato su u online učenju neizostavni alati poput Skype-a ili virtuelne učionice.
- Uticaj pandemije COVID-19 na popularnost online kurseva
Način učenja se znatno promenio zbog pandemije COVID-19. Iako nam je korona virus otežao svakodnevnicu i doneo dosta briga, trenutna situacija nam je omogućila i da iskusimo kako izgleda učiti na daljinu. Usvajanje novih znanja se sve više prebacuje iz učionica na digitalne platforme. Pored mnogih prednosti online učenja, postoje i određeni nedostaci. Nedovoljna tehnička pismenost i slaba internet konekcija su glavni izazovi učenja na daljinu.
Neizbežno je pitanje da li je ovaj sistem učenja podjednako efikasan kao i tradicionalni pristup. Iako istraživanja pokazuju da se znanja putem online nastave usvajaju podjednako brzo (u nekim slučajevima čak i brže nego u učionici), digitalne tehnologije i aplikacije za učenje jezika (https://mbs.edu.rs/mbsblog/najbolje-aplikacije-za-ucenje-stranih-jezika/) ne mogu da nadomeste prisustvo predavača i rad u grupi koji podstiče učenje, saradnju, ali i takmičenje.
Autor: M.A. Bojana Petrović, nastavnik u Visokoj školi modernog biznisa