Sigurno kada šalješ biografiju želiš da fasciniraš poslodavca i da baš ti dobiješ posao o kome maštaš. U prošlom tekstu smo te uputili kako da napišeš dobru biografiju a u ovom o čemu još treba da vodiš računa.
– Predug CV
Niko ne želi da čita dve ili više strana opširnih opisa iskustava i postignuća, koliko god ona bila zanimljiva. Uvek imaj na umu da poslodavci imaju da pročitaju na desetine biografija.
– Greške u pisanju
Gramatičke i greške u kucanju su zaista neprihvatljive. Ukazuju na to da osoba nije posvetila dovoljno pažnje pisanju CV-ja i da nije dovoljno detaljna to jest ne proverava urađene poslove.
– Font
Tekst treba da bude maksimalno jasan i čitljiv. Koristi veličinu fonta 10 ili 12, a naslov bolduj i koristi veličinu 14. Preporučljiv font – Times New Roman.
– Formatiranje
Formatiranje teksta poput podvlačenja, podebljavanja slova ili korišćenja zvezdica u nabrajanju treba da naglašava tvoja postignuća i izdvaja bitnije činjenice. Podvučeni treba da budu samo naslovi odeljaka, kao što su dosadašnje iskustvo, obrazovanje, interesi, karakteristike ličnosti. Ne preteruj sa ovakvim uređivanjem teksta.
I da ponovimo važnost sastavljanja biografije po meri konkursa: poslodavci vole da vide da si napisao CV baš za tu priliku.
– “Neozbiljna” email adresa
Pripazi sa kakve email adrese šalješ prijave za posao. Ako ti je email, na primer, partijaner_ludi@gmail.com ili huligan67@yahoo.com, šanse za posao će ti biti smanjene na minimum.
– Razlozi za napuštanje prošle firme
Mnogi kandidati za posao misle da će im objašnjenja o prošlim napuštanjima firme pomoći u angažmanu, ali istina je suprotna. U biografiji takve stvari valja izbegavati.
– Privatne stvari
U biografiji nemoj navoditi bračni status, veroispovest i ostale nebitne podatke mogućem budućem poslodavcu.