4 ključne prednosti menadžerskog poziva

Otvorili ste oglase za posao i tu se pojavila najnovija objava uspešne strane kompanije koja traži pravu osobu da popuni menadžersku poziciju? Ili ste proveli nekoliko godina na relativno nižoj poziciji u poslovnoj organizaciji i sada ste dobili ponudu da vodite kompaniju na čelnom mestu? Sada se pitate se da li ste Vi adekvatna osoba i da li ćete moći da odgovorite na izazove tog poziva?

Pre nego što prihvatite novi posao, dobro se upoznajte sa prednostima i nedostacima menadžerskih odgovornosti. U ovom blogu ćemo istaći ključne prednosti, a u narednom nedostatke.

Postoji mnogo očiglednih prednosti za menadžere. Oni su plaćeni više nego drugi u kompaniji i imaju najviše moći. To naravno pozitivno utiče na status i prestiž pojedinca. Ipak, da bismo bili precizniji, hajde da navedemo 4 ključne prednosti menadžerskog poziva.

1. Zarada. Kao što smo rekli, menadžeri imaju najveće zarade u kompanijama. Prosečna zarada menadžera u SAD-u je 15,6 miliona dolara i 271 puta je veća u odnosu na primanja prosečnog radnika. To su astronomske cifre iz inostranstva, ali i kada se “spustimo na zemlju” i pogledamo podatke za Srbiju, i tu vidimo visoke i atraktivne zarade. Top menadžment ima mesečne neto zarade od 5.000 do 10.000 evra. Vrhunski menadžeri koji svojim kompanijama donose dobre profite zarađuju i preko 15.000 evra neto mesečne plate. I, naravno, tu priči nije kraj, pored neto zarada, tu su i različite beneficije.

2. Beneficije. Pored impresivnih zarada, menadžeri često dobijaju bonuse (jednokratne novčane isplate koje se isplaćuju kvartalno, polugodišnje ili godišnje), učešće u vlasništvu kompanije, osiguranje, biznis kartice, avio karte, plaćene godišnje odmore, službene automobile, službene telefone i računare i sl.

3. Autoritet. Menadžeri imaju više autoriteta od ljudi u svom poslovnom okruženju. Njihov autoritet proizilazi iz hijerarhijskog položaja (formalni autoritet) i uspešnosti vođenja kompanije (funkcionalni autoritet). Zajedno, oni stvaraju osobu čija reč se poštuje.

4. Satisfakcija. U svakom slučaju, zadovoljstvo radom je ono što će vas motivisati da nastavite da radite posao. Kako izveštava Američka psihološka asocijacija, srećni radnici su produktivni radnici. Osećaj svrhe i emotivne ispunjenosti koji ćete dobiti od upravljanja kompanijom će Vas ispuniti profesionalnim ponosom. U svojstvu menadžera pomažete grupi ljudi da rade zajedno na zajedničkom cilju, stičući na taj način poštovanje, divljenje i prestiž.

Ako Vam prednosti menadžerskog poziva deluju privlačno i želite da postanete menadžer, sve što treba da uradite je da upišete Visoku školu modernog biznisa, a obuka za menadžera je naš zadatak.

Autor: prof. dr Mladen R. Perić,
nastavnik na Visokoj školi modernog biznisa