Pripremi se za intervju na engleskom jeziku

Pripremi se za intervju na engleskom jeziku

Očekuje Vas razgovor za posao na engleskom jeziku? Želite da ostavite dobar utisak ali niste sigurni kako da se pripremite za intervju? Postoji nekoliko faza pripreme, od istraživanja kompanije ili potencijalnog poslodavca do pripreme odgovora na moguća pitanja.

Razgovor za posao može da bude prilično stresna situacija, čak i kada se odvija na maternjem jeziku, a kamoli na engleskom. Zbog toga će Vam biti potrebno malo više vremena, kako biste na razgovoru bili samopouzdani i smireni. Vaše znanje engleskog jezika bi trebalo da bude minimum na nivou A2 ili B1 da biste mogli da odgovarate na postavljena pitanja. Imajte na umu da su pitanja koja poslodavci postavljaju promišljena, ali ustaljena. Mi ćemo navesti neka od najčešćih pitanja i moguće odgovore, koje svakako treba prilagoditi situaciji, odnosno kompaniji za koju aplicirate.

  1. What do you know about our company?

Nakon predstavljanja, ovo je prvo pitanje koje možete da očekujete na razgovoru za posao na engleskom jeziku. Zato je neophodno da pre dolaska na intervju istražite kompaniju za koju se prijavljujete. Pročitajte sve što možete da nađete na njihovom sajtu, posetite njihov LinkedIn profil i profile na društvenim mrežama, raspitajte se kod prijatelja da li znaju nekoga ko je tamo već zaposlen. Pronađite nešto po čemu se ta firma ističe, koje su njihove vrednosti, misija i cilj.

The sentence that particularly impressed me on your website was „The employee experience is the customer experience”.

Another thing that drew me to your company is the fact that here you apply for a life-long career – your Leadership and Development Programs offer plenty of opportunities for learning and progress.

  1. What are your strengths and weaknesses?

Pre nego što odgovorite na ovo pitanje, razmislite koje se veštine traže za pozicijuza koju ste aplicirali. Takođe, budite svesni da niko neće angažovati kandidata koji ima slabosti koje mogu da naškode poslovanju ili koje je nemoguće prevazići. Navedite slabosti na kojima je moguće raditi i za koje imate rešenje, na primer: I tend to be overly critical of myself and sometimes feel burned out. Over the past few years, I’ve tried to take time to look at my achievements objectively, delegate work, and cope with stress.

  1. Why do you want to quit your current job?

Počećemo sa onim šta nikako ne treba da kažete kada odgovarate na ovo pitanje. Nemojte kritikovati trenutnog poslodavca, negativno govoriti o svojim kolegama ili prebacivati odgovornost za neki neuspeh na njih. Umesto toga, fokusirajte se na pozitivne stvari koje će Vam doneti ova promena. Govorite o svojim planovima za unapređenje karijere i pokušajte da to povežete sa ciljevima kompanije kod koje aplicirate.

I think I’ve learnt all I can in this particular company; I want to take on a new challenge and join a bigger team – ovo su neki od mogućih odgovora.

  1. What are your hobbies and interests?

Razlog zašto poslodavci postavljaju ovo pitanje je da bi imali bolji uvid u Vašu ličnost i saznali kako biste se uklopili i finkcionisali u njihovom timu. Kada budete govorili o svom hobiju, nastojte da pokažete da ste entuzijastični, posvećeni i istrajni, jer su to veštine koje se cene u svakoj kompaniji.

Sportska aktivnost sa prijateljima ili neki drugi hobi koji podrazumeva interakciju su poželjni odgovori – većina poslova upravo zahteva saradnju u okviru tima. Interesovanje za umetnost ukazuje da ste kreativna osoba, pisanje bloga sugeriše da ulažete svoje slobodno vreme u usavršavanje i razvoj veština, dok učenje stranog jezika pokazuje da ste disciplinovana osoba u stanju da sebe motiviše.

Hobiji i interesovanja dosta govore o nečijem karakteru. Izbegavajte generičke odgovore poput – I love to watch TV; I love to spend time with friends. Poželjno je da interesovanja o kojima govorite na razgovoru za posao podržavaju znanja i veštine koje se u poslu primenjuju.

  1. Do you have any questions?

Na kraju razgovora, potencijalni poslodavac će Vas pitati da li imate neko pitanje. Nemojte potceniti značaj ovog dela intervjua. Unapred smislite pitanja koja biste mogli da postavite, jer je ovo takođe prilika da impresionirate osobu koja Vas intervjuiše. Izbegavajte pitanja o plati, beneficijama, godišnjem odmoru, itd. Ovo su neka od pitanja koja možete postaviti:

How would you describe the company culture?
Are employees involved in the structuring of their own KPIs?
Is there an opportunity for progression in this role?
Do you offer any training opportunities?
What is the company’s main goal over the next five years?

Cilj intervjua za posao jeste da pokažete zašto ste baš Vi najbolja osoba za taj posao. Iako nije moguće u potpunosti znati kako će se razgovor sa potencijalnim poslodavcem odvijati, većinu pitanja koja Vas čekaju možete da pretpostavite. Dobra priprema za intervju Vam može osigurati posao iz snova!

Danas nije neobično da kompanije očekuju tečno znanje engleskog jezika, bilo da su domaće  kompanije u pitanju ili inostrane. Na MBS-u, vrlo smo svesni ove promene na tržištu i zbog toga intenzivno pripremamo studente za potencijalna radna mesta na stranom jeziku insistirajući na učenju (poslovnog) engleskog jezika kako >> na osnovnim, tako i >> na master studijama.

Piše: M.A. Bojana Petrović