Treći međunarodni naučni skup „Turizam u funkciji razvoja Republike Srbije“
02.02.2018.
Počeo je kurs nemačkog jezika – početni nivo
06.02.2018.

Saveti za uspešan javni nastup

Nina Radulović, komunikolog i poznata srpska voditeljka, održala je 3. februara predavanje Strah od javnog nastupa u Zrenjaninu za studente Visoke šlole modernog biznisa MBS. Predavanje je održano posle uspešnog predavanja u Beogradu.

– Strah od javnog nastupa je, prema najnovijim istraživanjima, najizraženiji strah. Prema nekim procenama, ovaj strah je kod većine ljudi izraženiji od straha od letenja, odnosno straha od smrti. Obično je asocijacija na ovu vrstu straha situacija u kojoj treba održati govor pred širokim auditorijumom, međutim, on može da se javi i kada treba nešto da saopštimo mnogo manjoj grupi; da održimo prezentaciju, podnesemo izveštaj ili razmenimo ideje sa drugim ljudima. Advokati, profesori, političari ili studenti su  stalno u prilici da javno istupaju i da govore pred drugima; stoga nije teško zamisliti kakve sve teškoće ovaj strah može da donese onima čiji posao zahteva stalno javno izražavanje – ističe Radulovićeva i nastavlja:

– Širok je spektar svakodnevnih životnih situacija u kojima se pred nas stavlja zahtev da govorimo pred grupom drugih ljudi; bilo da se radi o iznošenju svog stava na sa sastanku kućnog saveta,  držanju zdravice, postavljanju pitanja na predavanju ili držanju prezentacije pred kolegama na poslu. Javni nastup, u ovim prilikama, ako je dobro osmišljen i adekvatno realizovan, donosi socijalnu, profesionalnu i ekonomsku satisfakciju. Obzirom na dobrobiti koje nosi uspešno izveden nastup pred drugima, jasno je da većina ljudi ima potrebu da savlada i unapredi ove veštine. Ipak, postoje ljudi koji, iako bi voleli da javno izraze svoje stavove i mišljenje, imaju ili nedostatak veštine ili strah od javnog predstavljanja.

Predviđeno predavanje od 90 minuta je produženo pitanjima radoznalih studenata i fotografisanja za uspomenu. Za kraj Nina Radulović je izdvojila i nekoliko korisnih saveta.

Saveti za uspešan javni nastup:

– Razbijte iluziju o tome da Vas svi ljudi gledaju i procenjuju. Govor pred drugima nije pozorišna predstava. Izlaganje pred publikom ne mora da bude monolog.

– Dobra priprema smanjuje strah od izlaganja. Prisustvo određenog stepena treme je neizbežno

– Improvizujte tokom govora

– Držite se glavne teme

– Razvijte prisan odnos sa publikom