Zašto je važno učenje stranog jezika?

Poznavanje stranog jezika je u današnje vreme postalo jedan od imperativa za bolji kvalitet života. Savremena istraživanja pokazuju da za opstanak u modernom poslovnom svetu sticanje znanja iz oblasti stranog jezika struke više nije samo prednost, već i svakodnevna potreba. Učenje stranog jezika jeste proces, ali mišljenje da njegovo savladavanje zahteva prirodan talenat je zabluda. Nekima od nas je učenje jezika svakako lakše, ali glavni princip za učenje je motivacija, odnosno istrajnost i konstantan trud. A taj trud će vam se sigurno isplatiti. Benefiti koje će vam doneti poznavanje stranog jezika su mnogobrojni, a mi smo izdvojili samo neke od njih.

• Poslovne mogućnosti

Poznavanje stranog jezika otvara brojne mogućnosti u karijeri. Ljudi koji govore više stranih jezika su obično u boljoj poziciji da dobiju posao, i imaju veliku prednost koja će ih na tržištu rada izdvojiti u odnosu na druge kandidate. Pored toga, napredovanje u većini domaćih i inostranih kompanija je gotovo nezamislivo bez ovih kompetencija. Ukoliko ste dobar poznavalac stranog jezika, možete se prijaviti za neke od poslova koji se obavljaju od kuće. Sve veći broj ljudi se opredeljuje za freelance poslove, jer im odgovara fleksibilnost koju nude i mogućnost rada za strane klijente, a znanje engleskog jezika je neophodna ulaznica u ovaj svet.

• Studiranje u inostranstvu

Ako ste odlučili da školovanje nastavite van Srbije, dobro znanje jezika države u kojoj planirate da studirate je jedan od preduslova. Sertifikati engleskog jezika koji se najčešće traže su TOEFL (Test of English as a Foreign Language) ili IELTS ((International English Language Testing System).

• Upoznavanje drugih kultura

Najbolji način za upoznavanje kulture neke zemlje je, svakako, kroz učenje jezika. Na taj način rušite svoje predrasude prema svetu, stičete uvid u istoriju, humor i tradiciju nekog naroda. Postajete svesni njihovog načina života i običaja. Na putovanjima ćete moći da razgovarate sa lokalnim stanovništvom, saznate zanimljivosti iz njihovog života i uspostavite prijateljstva sa ljudima koji potiču iz različitih kultura i podneblja.

• Uživanje u umetnosti

Svi smo imali prilike da se susretnemo sa nekim „prevodilačkim biserom“ tokom gledanja filma ili serije, čitanja knjige i novina. Mnogo je grešaka na sajtovima za skidanje titlova, rečenice se često prevode bukvalno ili netačno. Čak i kada je prevodilački rad na zadovoljavajućem nivou, originalni tekst ponekad gubi nešto od svog značenja u prevodu. Znanje stranog jezika će vam omugućiti da uživate u stranim filmovima bez prevoda, muzici i izvornim izdanjima književnih dela.

Znanje stranog jezika vam otvara vrata u svet i zato nemojte više tražiti izgovore!

Pogledajte našu ponudu kurseva i prijavite se!

Autor: M.A. Bojana Petrović, nastavnik na Visokoj školi modernog biznisa