17.03.2017.
Poželjne osobine preduzetnika
20.03.2017.

Rečenice kojih se uspešni ljudi klone

Sigurna sam da svako od nas želi da napreduje u karijeri, u poslu kojim se bavi i koji voli, a napredak nam otežava izgovaranje nekoliko fraza koje, vrlo moguće, percipiramo kao obične rečenice koje izgovaramo, a baš one nam zapravo otežavaju put i smanjuju šanse. Negativne fraze koje izgovarate u vašem radnom okruženju, koliko god da vam se činile kao irelevantne, mogu u mnogome da utiču na smer kojim će se vaša karijera kretati. Stručnjaci koji izučavaju navedenu oblast i bave se postuliranjem pravila čije nam poštovanje olakšava napredovanje u karijeri, ističu sedam navika, odnosno sedam fraza koje uspešni pojedinci ne govore. Revidirajmo naš vokabular u sledećim redovima.

„ Nije u opisu mog posla“ : Kada osetite da vam se obaveze i odgovornosti nekontrolisano gomilaju, po inerciji ćete poželeti da izgovorite „ Ali ovo nije u opisu mog posla…“. Dobro, možda ćete se u prvi mah i osećati nekako bolje izgovarajući ovu frazu, ali žaleći se na ovaj način – nećete mnogo postići. Time ćete ostaviti utisak nemotivisane osobe, te je stoga bolje zakazati razgovor sa šefom i normalnim ljudskim tonom upitati o organizaciji posla i vašoj ulozi u tome.

„ To je nemoguće “: Ova fraza vas može okarakterisati kao osobu koja vrlo brzo odustaje. Umesto ove rečenice i ovakve percepcije situacije, ponudite alternativu. Sigurna sam da je i alternativa bolja nego prosta konstatacija kako se neki zadatak ne može izvršiti. Realno govoreći, malo je stvari koje zaista ne mogu da se izvrše.

„ To nije moja krivica “: Ne upirite prstom u kolegu u vašem radnom okruženju tvrdeći da nešto nije vaša krivica već nečija tuđa. U poslu, baš kao i u životu, postoje ljudi koji olako prebacuju krivicu na druge ljude. Ukoliko usvojite princip ponašanja da je svrsishodnije preuzeti odgovornost na sebe nego svaliti krivicu na nekog drugog, inkorporirate u svoj vrednosni i referentni okvir ponašanja svest da je ljudski grešiti, a time i umanjujete šanse da će neko posegnuti za istim krivim modelom ponašanja – da u jednom momentu neko svali krivicu na vas. Nije prijatno, zar ne?

„ Gotovo je za sekund “: Da li je zaista potrebno objašnjavati koliko ova fraza nema ama baš nikakvog smisla. Osim ukoliko vam u opisu posla nije unošenje pravih i kosih crta, izgovaranjem ove rečenice prividno trivijalizujete sopstveni trud, sposobnosti i kapacitete.

„ Mogu ja to sam/a i tuđa pomoć mi nije potrebna “: Timski rad je ključan u korporativnom okruženju. Svaki dobar vođa je u isto vreme i sjajan timski igrač i bez ovakvog poimanja i usvajanja ovakvog modusa ponašanja, nije lako popeti se na korporativnoj lestvici.

„ To nije fer “: Koliko puta samo izgovorimo ovu rečenicu. Mnoge stvari nisu pravedne, život ponekad nije pravedan, a umesto da se žalite, pokušajte da pronađete izlaz – baš kao i rešenje situacije.

„ Ali uvek se radilo tako “: To što se stvari oduvek rade na jedan način ne znaži da treba da ostanete zarobljeni u tom okviru, jer to nije uvek dobar put za vođenje biznisa. Kreativnost je danas dragocena, iznalaženje novih načina i nuđenje inovacija se smatra vrhunskom osobinom pojedinca, smelost da se iskorači izvan okvira ustaljenog referentnog okvira i zone komfora. Jer je u životu, baš kao i u poslu, potreban iskorak u nepoznato, skok izvan zone komfora  – preko granica poznatog – a baš to su upravo činili svi oni genijalni umovi čija imena danas izgovaramo sa divljenjem.

MA Nina Bulatović