Rečenice kojih se uspešni ljudi klone
20.03.2017.
Saradnja sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine Srbije
20.03.2017.

Poželjne osobine preduzetnika

Preduzetnik je osoba koja organizuje i upravlja određenim poslovnim poduhvatom na osnovu sopstvene inicijative i preuzima značajne poslovne rizike. Stručnjaci se često šale i da je preduzetnik osoba koja ne vidi dovoljno dobro poslovne rizike, očigledne drugim ljudima. Na ovaj način se naglašava da je spremnost na preuzimanje rizika jedna od osnovnih poželjnih osobina budućeg preduzetnika.

Uspešni preduzetnici dele određene zajedničke lične osobine. Te osobine – pored spleta manje ili više srećnih okolnosti i povoljnijih i manje povoljnih uslova okruženja – su im omogućile da održivo i profitabilno upravljaju njihovim firmama. Svaki preduzetnik treba da ima određeni skup ličnih osobina i veština koje će mu osigurati opstanak u poslovnom svetu.  Naredna shema nam ukazuje na glavne pravce delovanja u pravcu povećanja preduzetničkih kompetencija.

Pored toga, u poželjne osobine preduzetnika možemo uvrstiti i:

• prethodno iskustvo (iskustvo rada u određenoj oblasti)
  • kognitivne karakteristike (talenat)
  • društvena mreža (posedovanje poznanstava u određenoj oblasti – od 40% do 50% preduzetnika je dobilo ideju preko svojih društvenih kontakata)
  • kreativnost.

Ukoliko želimo da budemo još precizniji i detaljniji, onda treba da dopunimo listu poželjnih osobina preduzetnika:

Čovek sa svim ovim karakteristikama verovatno bi postao „super“, odnosno „savršeni“ preduzetnik. Međutim, to po pravilu nije slučaj. Sve navedene osobine nisu podjednako zastupljene u ličnosti preduzetnika. Neke od njih su urođene (talenat), ali se preduzetnički karakter stiče, pre svega, obrazovanjem i podrškom okruženja.

Procenuje se da 3%–5% ljudi poseduje talenat za preduzetništvo, bez obzira na njihovo obrazovanje. Zato oni koji nemaju talenat moraju da uče i da steknu dodatna znanja i veštine, odnosno da razvijaju svoju preduzetničku ličnost. Ali, i oni sa talentom treba da uče. Ne može se tek tako ostvariti dugoročan uspeh. Intuicija, stečeno znanje ili diploma, prethodno radno iskustvo ili ljubav prema nekom poslu, možda su dovoljni za početak, ali sigurno nisu dovoljni za uspešno vođenje biznisa.

Ipak, ukoliko bi morali da izdvojimo jednu najvažniju osobinu uspešnih preduzetnika, to bi svakako bila hrabrost. Uspešni preduzetnici se ne plaše da pokrenu novi biznis. Iako on može dovesti do neuspeha i sam pokušaj je dragocen. Neuspeh može ukazati na greške koje se mogu ispraviti u narednim pokušajima, a praksa je pokazala da uspešni preduzetnici nisu nastali „preko noći”, nego je uspehu obično prethodilo nekoliko neuspeha. Prva kompanija jednog od najbogatijih ljudi na svetu Bill Gatesa, pod nazivom Traf-O-Data (specijalizovana za analizu podataka snimljenih saobraćajnim kamerama), je bila potpuni neuspeh. Međutim, to Gatesa nije obeshrabrilo i sprečilo u njegovim nastojanjima. Nakone nekoliko godina on je osnovao Microsoft i zaradio je milijarde. Dakle, glavna prepreka za razvoje preduzetništva je – pored nepovoljnog ekonomskog okruženja – nedostatak hrabrosti i izbegavanje pokušaja za pokretanje biznisa.

Autor: doc. dr Mladen R. Perić
predavač na Viskoj školi modernog biznisa.

Ako ste identifikovali da su vam potrebne dodatne preduzetničke kompetencije, upišite Visoku školu modernog biznisa i studirajte u Beogradu po najsavremenijim studijskim programima ili se prijavite na intenzivni kurs Pokreni svoj biznis.