Kako pronaći pravi posao
Rezultati II kolokvijuma iz predmeta Upravljanje investicijama
31.05.2017.

Poljoprivreda

Danas mladi ljudi napuštaju selo kako bi našli sreću u gradu. Međutim, mnogi se ne snađu u velikim gradovima zbog brzine života, usamljenosti, otuđenosti ili zagađenja. Gradovi imaju svoje prednosti kao što su kulturna dešavanja i lakše završavanje administracije. Ali veliki broj ljudi iz grada imaju vikendice na selu kako bi upravo pobegli iz gradske vreve. Zbog toga, pogotovo kad je lepo vreme, gradovi se prazne vikendom i ljudi iz grada nalaze utočište na selu. Fiziokrate su davno rekle da je spas u agraru i poljoprivredi. Zbog toga treba čuvati tradiciju i sačuvati selo od nestajanja.

Selo nas hrani i da nema seoskih domaćinstava, grad i ljudi u njemu ne bi opstali. Zbog toga veliki biznismeni, pa i država stimulišu razvoj poljoprivrede, kako ne bi zamrlo selo i kako bi se podigao nivo ruralnih oblasti. Život na selu je zdrav, ljudi dugovečni i mirniji, sporije se živi i oni su upućeni jedni na druge. Mnogima se zbog zdravlja preporučuje selo zbog čistijeg vazduha i zelene prirode. Dovoljno je samo da prošetate poljanama, pa da se osećate mnogo bolje, jer priroda smiruje i zemlja izvači svu negativnu energiju, a da ne govorim koliko su domaći seoski proizvodi zdravi, neprskani i provereno kvalitetni.

Ljudi dolaze na studije u Beograd, ali naša Škola ima odeljenja po celoj Srbiji i na taj način se trudimo da zadržimo mlade ljude na svojim ognjištima kako ne bi morali da se sele da bi završili fakultet. Lepo je videti da, kada se mladi ljudi po završetku studija vrate sa novim znanjima na selo i primene naučeno na svoja gazdinstva. Na MBS-u mogu naučiti kako da uštede vreme, kako da se povežu sa kolegama i kako da najracionalnije organizuju proizvodnju, a poljoprivreda zahteva i brojna nova znanja o savremenim tehnologijama, sredstvima za održavanje i brojna druga znanja koja se vezuju za organizovanje proizvodnje, administraciju i uštede na prostoru, vremenu i poboljšanju kvaliteta. Na MBS-u mogu naučiti sve o marketingu, prezentaciji i uspešnom plasiranju proizvoda, reklami i mogu se povezati sa kolegama kako bi započeli sopstveni biznis, a između ostalog i organizovanje poljoprivrednog gazdinstva.

Sve više ljudi se okreće samostalnom biznisu i shvataju da je budućnost u poljoprivredi, jer se u proizvodnji zdrave, organske hrane obezbeđuje sigurna budućnost i posao koji ne može da propadne, a posebno treba naglasiti ličnu korist konzumiranja proverene hrane i zdravom životu koji se produžava boravkom na selu. Boravak na selu se može shvatiti kao hobi i ne morate stalno biti na selu kako bi uspeli, već možete upravljati ljudskim resursima, domaćim stanovništvom i obezbediti sebi lepu i sigurnu budućnost. Na MBS-u ćete naučiti kako da najbolje upravljate ljudima, povežete se sa njima i iskoristite sve njihove potencijale motivišući ih da rade za vas i omogućite im da ostanu na selu i da se bave onim što najbolje znaju.

Sve velike kompanije su uložile deo biznisa u poljoprivredu i zapamtite, o osnivanju sopstvene firme, a između ostalog i agrara možete naučiti na MBS-u jer su znanja izuzetno primenjiva i korisna za svakoga, bilo da želi da se zaposli u gradu ili da organizuje posao na selu.

doc. dr Milica Jakšić