Svi predsednikovi ljudi – film koji bi trebalo da pogledaju PR stručnjaci
22.05.2017.
Poljoprivreda
26.05.2017.

Kako pronaći pravi posao

Pitanje koje studenti ćesto postavljaju je šta ću moći da radim posle završenog fakulteta.

Odgovor leži u vama samima. Znanja koja steknete na fakultetu su nova i sadržajna, ali vi morate pronaći sebe u nekoj od oblasti- smerova koji se nude. Sa Visokom školom za moderni biznis ćete biti obučeni da radite u privredi, bilo da se radi o državnom ili privatnom biznisu. Nijedan put nije lak. Postoje brojni studenti koji su pronašli sebe na studijama naše škole, jer su dobili znanja koja su ih orjentisala i motivisala ka uspehu. Takođe, studenti koji su već zaposleni imaju potrebu za doškolovavanjem i na taj način mogu napredovati na poslu. Treba da prođu godine ulaganja u sebe, čitanja knjiga, sticanja iskustva i prakse kako bi se pokazali rezultati. Zbog toga i poslodavci moraju da budu strpljivi, jer  je budućnost u tzv. personalizovanim radnim mestima, koja su baš definisana prema vašim znanjima, kvalifikacijama i kvalitetima. Budućnost je takođe u radu od kuće, gde se ljudima obezbeđuje da organizuju sopstveno vreme i da sami njime upravljaju. Mnoga zanimanja su se izgubila sa pojavom kompjutera, Interneta i novih tehnologija. Pa da se malo i našalimo, budućnost su nam prikazali junaci iz serije Simpsonovi, gde Homer Simpson ima jedini zadatak da pritisne dugme i da pokrene mašineriju koja sve sama radi. To je naravno daleka budućnost, ali u svakoj šali ima pomalo zbilje. Razvijene zemlje imaju toliko visok životni standard da je sve automatizovano. Nove tehnologije, posebno nanotehnologije omogućavaju proizvodnju u neograničenim količinama. Zbog toga se u pojedinim delovima sveta ljudi bave naukom, umetnošću i drugim hobi zanimanjima, jer mašine rade sve za njih. To je npr. slučaj u azijskim zemljama- Kini, Japanu i Azijskim tigrovima. Oni su toliko smanjili cenu koštanja osnovnih proizvoda namenjenih ličnoj upotrebi, da je samo pitanje dana kada će postići maksimalni kvalitet i kada će njihove tehnologije omogućiti izobilje, društveno bogatstvo i blagodet za sve. Tada će ljudi polako moći da se bave onim što vole i što im pričinjava zadovoljstvo, i neće morati pod prinudom da rade za male nadnice. To je model kome se teži i naučnici svakodnevno otkrivaju nove mašine koje će zameniti ljudski rad, a ljudima omogućiti da rade ono što ih ispunjava i da se posvete hobijima. Jedini problem su ograničeni resursi u poljoprivredi, jer planeta Zemlja postaje prenaseljenja i ne može da obezbedi dovoljnu količinu prirodnih resursa. Ali nema sumnje da će doći vreme kada će se sa malim količinama prirodnih resursa obezbeđivati ogromni rezultati, jer granice ljudskog znanja ne postoje i stalno se pomeraju. Otkrivaju se nove planete, novi izvori energije i nove mašine za eksploataciju svih resursa na Zemlji.

Ko zna, možda baš vi sa znanjima koja stičete na MBS-u možete otkriti nešto novo, ukoliko ste maštoviti, kreativni i željni novih znanja, možda ćete dobiti ideju za neku inovaciju, patent ili nešto više. Budite strpljivi, istrajni i verujte u sebe i rezultat neće izostati. Ukoliko naučite da koristite svoja znanja i veštine i da ljude pridobijete za svoju ideju, ubedite ih da ono što znate i vizija koju imate može da uspe, pridobićete ljude oko lepih ideja i zajedno ćete moći da se posvetite onome što vas zanima. Zbog toga težimo da ne budemo jedni drugima konkurencija, već da zajedno uživamo u plodovima savremenih tekovina. Tehnologije nam pomažu, ali mi smo društvena bića, koja teže socijalizaciji i međusobnoj povezanosti, a ne otuđenosti i delovanja nas samih sa svojim tehnologijama, koje se odražavaju u kompjuterima i virtuelnom svetu. Koliko nam tehnologije pomažu, toliko smo mi sve upućeniji jedni na druge i težimo da pomognemo jedni drugima jer je to jedna od najvećih ljudskih vrlina. Tehnologije nisu tu da nas otuđe od sveta i pojedu naše radno i slobodno vreme, već da nam omoguće da se bavimo jedni drugima, da upravljamo ljudima kojima je potrebno da ih neko vodi i da im pomažemo da pronađu sebe. Postavlja se pitanje kuda nas vode nove tehnologije, prema zbližavanju ili otuđenju i vođenju virtuelnog života.Ukoliko je to zbližavanje, postavlja se pitanje ko će onda upravljati novim tehnologijama, da li Homer Simpson ipak mora da ide na posao i pritisne to dugme i nadgleda čitavu proizvodnju, a neko da nadgleda njega, a ukoliko je pitanje otuđenja, tada će ljudi sve obavljati iz udobne fotelje i neće uopšte izlaziti iz kuće, niti će imati potrebu da to čine. Pritiskom na dugme će dobiti sve osim prijatelja, živih ljudi, njihovih sudbina i prijateljstva na poslu. Odgovor je u kombinaciji, tj. u personalizovanom radnom mestu. Ko želi da ide na posao i komunicira sa ljudima, konsultuje se sa njima i uživa u upravljanju tehnologijama moćiće to da radi, a ko voli otuđenost, radiće to od kuće i tako će svi biti zadovoljni jer se svi razlikujemo i imamo različite potrebe, a nove tehnologije su isključivo tu da nam olakšaju život, da nam pomognu da pronađemo sebe i da radimo ono što volimo.

doc. dr Milica Jakšić