5 razloga zbog čega treba upisati poslovne (biznis) master studije

Završili ste osnovne akademske studije i pitate se da li je pametno nastaviti studiranje i upisati master studije? Možda na prvi pogled ne vidite svrhu takvog poteza, a i zamorili ste se od učenja i studiranja? Možda mislite da naše tržište rada ne vrednuje adekvatno akademske kompetencije i da nije vredno truda dodatno ulaganje u obrazovanje i sticanje stručnih kvalifikacija kada možete da radite i zarađujete? Tekst koji se nalazi isped vas će vas uspešno razuveriti i istaći ključne prednosti poslovnih master studija. Da ne dužimo, evo ključnih prednosti studiranja nakon osnovnih studija i master diplome:

1. Viša zarada. Uopšteno, radnici sa master akademskim kvalifikacijama imaju više zarade u odnosu na manje kvalifikovane kolege. Takođe i same visoko rangirane pozicije zahtevaju više obrazovanja i obuke, tako da nije čudno da ih popunjavaju ljudi sa višim kompetencijama. Na nivou EU je utvrđeno da u proseku masteri imaju oko 20% veću zaradu od radnika koji su završili samo osnovne studije. Ta razlika je još veća ako govorimo o poslovnim (biznis) studijama, gde nije retka situacija da na rukovodećim mestima u biznisu zarade budu nekoliko puta veće od prosečnih. Na primer, u Srbiji je prosečna plata menadžera poslovne grupacije 149.528,00 dinara, što je višestruko više od republičkog proseka (prosečna neto zarada u Srbiji je 49.202 dinara. Naravno, to je samo prosečna zarada. U boljim kompanijama su te zarade i znatno više, ali kompanije neće javno da ih obelodane zbog sopstvene poslovne politike.

2. “Ulaznica” za bolje poslove. Za neke poslove, master iz oblasti biznisa se traži čak i za pripravničke pozicije (tzv. entry-level jobs). Zbog toga je on neka vrsta “ulaznice”, jer ne možete ni početi karijeru bez master diplome. Takve slučajeve imamo u bankarsrvu, osiguranju, top i srednjem menadžmentu kompanija, konsaltingu, državnoj administraciji i sl.; a zanimjivo je i da danas ne možete raditi ni u prosveti na poziciji nastavnika u osnovnoj ili srednjoj školi bez završenih master studija. Jednostavno, ne možete raditi na važnim i rukovodećim mestima kompanija bez master diplome, jer ona od vas zahtevaju široka znanja iz finansija, računovodstva, menadžmenta, preduzetništva, ekonomije, prava, itd. Sve to vam pružaju master studije.

3. Pospešuje sigurnost posla. Diploma mastera utiče na veću sigurnost vašeg posla. U principu, ljudi sa višim stručnim kompetencijama i kvalifikacijama teže ostaju bez posla jer je teže pronaći dobro obučene radnike. Na tržištu rada je uvek više nezaposlenih sa nižim kvalifikacijama. Takođe, današnja ekonomija znanja traži stručne kadrove, a zahtevi za obrazovanjem i obukom se uvećavaju. To pred radnike postavlja zahtev za višim nivoom obrazovanja od samo osnovnih studija.

4. Dobro je za vaš intelekt i zdravlje. Dobijanje master diplome ne nudi samo priliku za unapređenje poslovne karijere. Studiranje master studija nudi priliku i za lični i intelektualni rast i razvoj. Mi rastemo kada učimo i probavamo nove stvari. Istraživanja pokazuju da učenje ima pozitivan fiziološki uticaj u smislu stimulisanja centara zadovoljstva u mozgu kada nešto novo savladamo. Pored toga, završetk master studija će vam doneti osećanje ispunjenosti koje ide sa profesionalnom afirmacijom. To sve prati osećaj ponosa i lične satisfakcije; a sve je to dobro za vaše zdravlje.

5. Postaćete ekspert u svojoj oblasti. Možda upravo vi spadate u onaj mali procenat ljudi koji su zadovoljni svojim životnim standardom, zaradom i profesionalnom afirmacijom i ne nameravate tu ništa da menjate? Ili možda spadate u 14% ljudi koji su smatraju da imaju savršen posao? Istraživanja pokazuju da većina radnika nije zadovoljna aktuelnim poslom, a i za one koji to jesu se postavlja pitanje da li su izvukli maksimum iz sebe. Postavite sebi pitanje da li vas većina ljudi sa kojima radite smatra ekspertom u vašoj oblasti? Ako je odgovor negativan, a želite da “pojačate” kompetencije u tom smislu, onda su master studije rešenje za vas. Kao što smo rekli, one će vam pružiti široko obrazovanje, potrebno za snalaženje u savremenom kompleksnom poslovnom svetu.

Ako ste identifikovali da vam je potrebno dodatno obrazovanje i usavršavanje, upišite Visoku školu modernog biznisa i studirajte u Beogradu po najsavremenijim studijskim programima.

Autor: prof. dr Mladen R. Perić

nastavnik na Visokoj školi modernog biznisa