5 najčešćih grešaka prilikom dokvalifikacija, prekvalifikacija i promena radnog mesta

Da li razmišljate o promeni radnog mesta, karijere, ili profesije? Da li ste nezadovoljni sadašnjim radnim angažovanjem, zaradom i odnosima u vašem preduzeću? Da li se nalazite na životnoj raskrsnici, gde treba odlučiti o sledećem profesionalnom potezu koji će vam doneti višu satisfakciju, profesionalnu realizaciju i veću zaradu i jednostavno vam doneti posao koji ćete voleti da radite? Ako su odgovori na većinu prethodnih pitanja pozitivni, onda je došlo vreme da sledite svoja interesovanja, ljubavi i strasti i napravite dobru strategiju dokvalifikacije i/ili prekvalifikacije. Ipak, pre nego što dođete do toga, potrebno je proučiti najčešće greške koje se događaju ljudima u navedenim okolnostima. Ovo su 5 najčešćih grešaka koje prave ljudi kada se odluče da promene radno mesto:

1.Menjanje karijere bez sticanja adekvatnih znanja, kompetencija i iskustava. Prilikom promene karijere i posla neophodno je premostiti jaz između starih i novih potreba posla. Tzv. prenosive kompetencije kao što je računarska pismenost i rad na računaru mogu biti prisutne na oba posla, ali se često treba dodatno obučiti i steći nova znanja i veštine. Istražite te dodatne zahteve novog posla, a nije loše da pre same promene radnog mesta napravite nekoliko izleta u novu struku volontiranjem, konsultacijama, privremenim angažovanjem, itd.

2.Menjanje karijere isključivo zato što ste nezadovoljni sadašnjim poslom. Istraživanja pokazuju da negativne emocije nisu dobri motivatori i da ljudi koji rade posao iz ljubavi postižu mnogo bolje rezultate od onih koji su zastrašeni. Takođe, ne treba mešati nezadovoljstvo sadašnjim radnim mestom sa potrebom za menjanje profesionalnog usmerenja. Stručnjaci iz domena upravljanja ljudskim resursima upozoravaju da ne treba menjati radno mesto bez prethodno osmišljenog načina, strategije i plana za njegovu promenu. Drugim rečima, iako je budućnost nepredvidiva, u taj proces treba ući spreman i sa već razvijenim stručnim i akademskim kompetencijama i referencama. Tržište rada je uglavnom zasićeno i na njemu ima mesta samo za one najspremnije.

3. Menjanje karijere zbog pritiska vaše okoline. Ne dozvolite da na promenu karijere i radnog mesta ključni uticaj imaju supružnici, prijatelji, roditelji ili bilo ko iz vaše neposredne okoline. Oni neće morati da žive sa posledicama tog poteza i zbog toga njihov glas ne sme biti glavni. Takođe, ako podlegnete pritisku i ipak to učinite na osnovu uticaja okoline, ukoliko novi posao ne odgovara vašim očekivanjima, obično se dogodi to da se u najmanju ruku zameri najglasnijoj osoba koja je podržavala tu promenu. Dakle, i ovde morate biti pažljivi: ne samo da možete završiti na neželjeneom poslu, nego i možete narušiti odnose sa bliskim osobama.

4. Menjanje posla i/ili karijere bez sagledavanja i analize svih mogućnosti. Ne žurite sa promenom posla i karijere a da prethodno niste “uradili domaći zadatak” u pogledu svih mogućnosti koje stoje pred vama. Takođe, nikada ne otpisujte profesionalna polja i karijere koji na prvi pogled deluju neprivlačno. Detaljna analiza vas može dovesti do novog “posla i karijere iz snova”. Zbog toga, važno je sprovesti sopstveno istraživanje: čitati stručne publikacije, “uposliti” internet pretraživače i konsultovati se sa stručnim ljudima iz vašeg privatnog i radnog okruženja.

5. Menjanje profesije ili radnog mesta zbog uspeha drugih ljudi. Svi mi poredimo sebe sa drugima i to samo po sebi ne mora da bude loše: pozitivan primer drugih ljudi može biti snažan stimulans za lične pozitivne promene. Ipak, nije dobro misliti da samo zato što je naš sused uspešan u nekom poslu, da možemo biti i mi, a posebno je pogrešno misliti da ako je on zadovoljan tim poslom, da ćemo biti i mi. Pukim ugledanjem bez sprovođenja analize nam se šanse za dobar izbor značajno smanjuju.

Autor: doc. dr Mladen R. Perić
nastavnik na Visokoj školi modernog biznisa.

Ako ste identifikovali da vam je potrebno dodatno obrazovanje i usavršavanje, upišite Visoku školu modernog biznisa i studirajte u Beogradu po najsavremenijim studijskim programima.