5 razloga zbog čega je visoko obrazovanje važno

Zašto je važno visoko obrazovanje i odabir visokoškolske ustanove? To je sigurno pitanje koje  često postavljaju tvoji prijatelji, a verovatno se i ti pitaš o prednostima i nedostacima upisivanja visokih škola i fakulteta u pogledu buduće profesije, profesionalne afirmacije i buduće zarade. Dobro je razmišljati o budućnosti, planirati profesionalnu karijeru i imati viziju gde želiš da budeš za 5, 10 ili više godina. U tom smislu, ovaj blog će ti ponuditi 5 ključnih razloga zbog kojih je visoko obrazovanje važno i zašto baš ti treba da studiraš i stekneš visoko obrazovanje. Da ne dužimo, evo tih 5 razloga:

1. Novac i bogatstvo. Kompleksniji i bolje plaćeni poslovi zahtevaju više znanja, veština, ali i obrazovanja. Da su obrazovanje i bogatstvo u pozitivnoj korelaciji, jasno se može videti kako na mikro (individualnom), tako i na makro nivou (državne zajednice). Zemlje kao što su Australija, SAD i Japan su samo neke od zemalja sa veoma visokom stopom pismenosti i obrazovanja stanovništva i spadaju u red ekonomski razvijenijih (građani imaju relativno visok bruto domaći proizvod po glavi stanovnika). Sa druge strane, u nerazvijenim zemljama, gde je prosečna stopa pismenosti i obrazovanja niska, veliki broj ljudi i dalje živi ispod granice siromaštva. Obrazovanje je, dakle, od vitalnog značaja za ekonomski i društveni prosperitet pojedinaca i zemalja.

1. Liderske sposobnosti. Tzv. rođeni lideri ne postoje. Dobar lider mora da stekne brojne kompetencije: menadžerske (upravljačke), marketinške, finansijske, organizacione, pravne, ekonomske, itd. Tu obrazovanje igra ključnu ulogu. Ono treba da nas snabde tim ključnim znanjima, veštinama i praktičnim iskustvima, da možemo na adekvatan način da odgovorimo potrebama rukovodećih mesta.

1. Samopouzdanje. Nivo obrazovanja se smatra dokazom tvog znanja, sposobnosti i veština. Ako si obrazovan/a, imaš više šanse da te ljudi čuju i shvate ozbiljno. Generalno, neobrazovanom čoveku će biti teže da smisleno uobliči svoje mišljenje, a samim tim će naići na manje poverenje sopstvene okoline. Kada bude iskazivao mišljenje, ljudi ga možda neće ozbiljno shvatiti. Dakle, obrazovanje ti daje misaone i jezičke instrumente da izraziš svoja mišljenja i dodaje im element verodostojnosti i važnosti u krugu ljudi u kojem se krećeš.

1. Bolje razumevanje života. Osnovna svrha obrazovanja je da nam pruži dodatna znanja o svetu koji nas okružuje. Takođe, da bismo mogli da promenimo svet na bolje, neophodno je prvo da razumemo prednosti i ograničenja aktuelnog stanja. Obrazovanje u nama razvija naučnu, stručnu i promišljenu perspektivu posmatranja životnih fenomena. Pomaže nam da gradimo bolja mišljenja i da imamo logički utemeljenije stavove o svetu oko nas.

5. Bolje prilagođavanje promenama. Živimo u vremenu velikih i rapidnih društvenih, tehnoloških i ekonomskih promena. To zahteva konstantno učenje i prilagođavanje novim okolnostima. Tu ključnu ulogu igra obrazovanje.  Ono nas priprema za nove načine rada, nove poslovne odnose i nove tehnologije, pomažući nam da lakše prihvatimo inovacije i prilagodimo se promenama.

Autor: doc. dr Mladen R. Perić
nastavnik na Visokoj školi modernog biznisa.

Ako si identifikovao da ti je potrebno dodatno obrazovanje i usavršavanje, upiši Visoku školu modernog biznisa i studiraj u Beogradu po najsavremenijim studijskim programima.